Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Günümüzün ekonomik tutarsızlığı yüzünden insanlar gelecek kaygısı yaşamaktadır. Bu sebepten dolayı, insanlar ileride rahat ve konforlu bir yaşam sürmek ve ekonomik bağımsızlığını elinde tutmanın yollarını aramaktadır. İlk başvurulan geleceğe yatırım metotu birikimdir. Fakat kur ve altındaki sert çıkışlar elde biriken mevcut tutarı değersizleştirmekte ve farklı yatırım modellerine doğru teşvik etmektedir. Türkiye’de insanların pek çoğu yatırım için kendilerine güvenli limanlar aramaktadır. Kur ve altındaki sert çıkışlar belki yatırımı buraya çekebilir ama günün siyasi koşulları sürekli incelenmeli ve gelişmeler takip edilmelidir. Aksi takdirde, yatırım için tutulan para eriyebilir ve psikolojik sarsıntılara neden olabilir. Bu risklere girmeyerek birikim yapabileceğiniz ve devlet desteği ile uzun bir süre birikiminizi destekleyebileceğiniz Bireysel emeklilik sistemi (BES), insanlara ileride emekli olduğunda, hayat kalite standartlarını daha da yükselterek, emekli maaşının haricinde bir ek gelir sağlayarak ekonomik bağımsızlık sunuyor. Bu yazımızda Bireysel emeklilik sistemi hakkında merak edilen sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemiyle beraber birikimleriniz %25’lik devlet katkısıyla artmaktadır. Düzenli ödemeleriniz, yatırım fonlarında işlem görürken, uzun vadede enflasyon oranının üzerinde bir getiri sağlar. BES katkı payı tutarınız ise BES katılım şartlarınıza göre kredi kartından veya banka hesabınızdan düzenli olarak çekilir. BES katılım şartlarınız hedeflerinize göre değişkenlik gösterebilir. İsterseniz aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık sizin belirleyeceğiniz periyotlar içinde ödemenizi yapabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

18 yaşını dolduran ve fiil ehliyetine sahip olan herkes bireysel emeklilik sistemine başvurabilmektedir. İster esnaf olun ister doktor olun, hangi mesleği icra ettiğiniz veya SGK’ ya bağlı olup olmadığınıza bakılmaksızın bireysel emeklilik sistemine başvuru yapabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Sistemine Güvenebilir miyim?

Şeffaflığın ve güven ortamının sağlanması için bireysel emeklilik sisteminde çok sıkı denetleme mekanizması bulunmaktadır. Tüm faaliyetler T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), şirketlerin tüm faaliyetlerini günlük olarak elektronik ortamda denetlemektedir ve şirketlere en az yılda bir kere bağımsız dış denetim yaptırması zorunlu kılınmıştır. Bireysel emeklilik hesabınız anlaşmalı olduğunuz şirketin kapsamında çıkıp Takasbank gözetiminde saklanmaktadır. Anlaşmalı olduğunuz şirketin iflas etmesi durumunda, Takasbank bünyesinde saklanan birikiminiz diğer bir emeklilik şirketine aktarılır ve sizde birikiminize devam edersiniz.

 

Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan (SGK) Emekli Olmak Varken Neden Bireysel Emeklilik Sistemini Tercih Edeyim?

Çalıştığınız dönem içerisinde sahip olduğunuz imkanlar dar olabilir ve maaşınız, yüksek hayat standartları içinde yaşamanıza izin vermeyebilir. İleride emekli olduğunuzda SGK ‘dan alacağınız maaş, mevcut iş hayatınızda aldığınız maaş ile orantılı olmaktadır. Emeklilik döneminizde SGK ‘dan aldığınız maaşın tamamlayıcısı olarak BES ile kendinize bir ek gelir oluşturabilir ve hayat kalitenizi artırabilirsiniz. Eğer hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı değilseniz, emeklilik hayatına dönük yatırım yapmanın en iyi yolu %25 oranında devlet katkı payıyla bireysel emeklilik sisteminden geçmektedir.

 

Bireysel Emeklilik Mantıklı Bir Yatırım mıdır?

Bireysel emeklilik sistemine yatırılan düzenli tutar ‘’asgari katkı payı’’ üzerindendir ve üst limiti yoktur. Kendi bütçenize uygun bir plan dahilinde asgari katkı payı veya üzerinde miktarlarla BES ‘e her ne kadar erken girerseniz, emeklilik için birikiminiz o kadar fazla olur.

 

 

 

 

 

 

 

Cevap Bırakın