Birikim Yapılmalı mıdır?

Birikim

Birikim, dünya üzerindeki tüm insanlığın para biriktirmek amacıyla kenara düzenli olarak para ayırdığı bir elde para tutma yöntemidir. Mevcut aylık gelirinizin üzerinden zorunlu giderleri çıkarttığınızda kalan para, sizin o ay ki gelir fazlanızdır. Gelir fazlanızı nasıl harcadığınız ve kenara ayırdığınız paranın miktarını ne kadar ayarladığınız kişiden kişiye göre farklılık gösterir ki buda mevcut gelirlerin ve hedeflerin farklılığından kaynaklanmaktadır. Peki, günümüz dünyasında birikim yapmak gerekli bir şey midir? Yoksa parayı elde tutmanın ve parayı katlamanın farklı tekniklerine mi başvurulmalıdır? Hep birlikte görelim.

 

Birikim Yapılmalı mıdır?

Türkiye’ de özellikle insanların pek çoğu gelir fazlasını kenara ayırmakta ve bu yöntemi bir güvenli liman olarak görmektedir. Birikim alışkanlığı mutlaka kazanılmalıdır. Birikim alışkanlığının kazanılması gerekliliğinin başlıca nedenleri; aylık gelirin doğru kullanımı, borç batağına düşmemek, tam bağımsız bir yaşam hakkını elde tutmak ve stressiz bir yaşam olarak gösterebiliriz. Birikim, ek olarak, çocukların eğitim fonu için de önemlidir. İleride çocuklarınıza iyi bir gelecek ve akademik yönden donanımlı bir hayat sunmak istiyorsanız, çocuğunuz için şimdiden birikim yapmaya başlamalısınız.

 

Birikim Türkiye’ de avantajlı mı yoksa dezavantajlı mı?

Dolar, Euro ve altının çok esnek olduğu, tutarlı bir ekonomi ve büyümeye sahip olmayan ve enflasyon oranında ciddi artış olan ülkelerde birikim yapılması genel de tercih edilmemesi gereken bir durumdur. İthalatı yüksek ve ticari para biriminin çoğunluğu ABD doları olan ülkemizde, mevcut kurun yükselmesinden kaynaklı olarak alış gücünde sürekli bir azalma görülmekte ve gelirimizin kur ilişkili olmaması yüzünden paramız her geçen gün değer kaybetmektedir. Bununla ilişkili olarak, hedeflenen birikim tutarının aşağısında birikim yapmak zorunlu hale gelip, birikim yapılan tutarın da her geçen gün durduğu yerde değer kaybettiği görülmektedir. Bunun sonucunda, insanlar farklı bir yatırım modellerine ihtiyaç duymaktadır. Yükselen kur ve altının sürekli değerlenmesi, özellikle ülkemizde yatırımı buraya çekmektedir. Kur ve altın üzerine yapılan yatırımlar için de iyice araştırma yapılmalı ve günün siyasi koşulları iyi kavranarak, siyasi gelişmeler sürekli takip edilmelidir. Aksi takdirde, kur ve altın üzerindeki değişmeler size ciddi oranda para kaybı yaşatabilir. Diğer bir yatırım aracı ve güvenli liman olarak Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) tercih edilebilir. Uzun vadeli yatırım için BES oldukça fazla talep görmekte ve %25’lik devlet katkısı ile birlikte ileri ki yıllar için ciddi miktarlarda birikim yapılabilir.

 

Cevap Bırakın