Genç Çiftçi Projesi 2021

Genç Çiftçi Projesi

Devlet bu dönemde tarımsal destek kredilerini ve hibelerini artırmaktadır. Genç Çiftçi Projesi kapsamında, tarıma dönmeyi amaçlamak için kırsal kalkınma destekleri ile genç çiftçilere 30 bin tl kadar hibe verilmesine 2017 senesinde Resmi Gazete’de yayımlanan yazı ile verilmektedir.

Bu proje kapsamında köye dönüş yapacak olan 18 ile 41 yaşında olan kişilere 30 bin TL olacak şekilde hibe verilecek. Peki bu hibe nasıl verilecek hangi koşullarda verilecek gibi pek çok soru ile ilgili sizlere bilgiler anlatacağız. Başvurular 2 aşamadan olacaktır. İnternet sitesi ile başvuru alındıktan ve kayıt yapıldıktan hemen sonra işlemler tamamlandıktan ve belgelerin bitirilmesi sonucunda İl ya da ilçe kurullarında bulunan Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Binlerce kişiye verilecek olan bu hibe kapsamında gençlere kendi işlerini kurmaları ya da ekonominin en önemli noktası olan tarımı desteklenmesi amaçlanmaktadır. Genç çiftçi hibe programını alabilmek için belirli koşulları sağlamak zorundasınız. Bu koşulları bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesi Nedir?

Genç Çiftçi Hibe Projesi, ilk kez 2016 senesinde başlayıp günümüze kadar devam eden bir programdır. Yatırımcı ve girişimci olan gençler için verilen bir hibedir. Özellikle genç çiftçi hibe programı kapsamında şehirden köye yerleşmek isteyen genç çiftçiler için son derece önemli bir destek haline gelmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere eğer uyum sağlar iseniz bu hibeyi sizde alabilir, başlangıç olarak üzerinizden iyi bir yük alınmasına yardım sağlayabilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesi Hibe Başvurusu

Genç çiftçi projesi kapsamında pek çok kişi bu imkandan faydalanabilme imkanı bulacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen bu projeden imkan bulmak isteyenler için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde başvurularını sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Genç çiftçi projesi hibe başvurusu için öncelikle bakanlığın web sitesi olan gencciftci.tarim.gov.tr adresine giderek yeni çiftçi olduğunuza dair bir kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Bu kaydı oluşturmak son derece basit ve kolay bir işlemdir. Başvuru sırasında istenen kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olacak şekilde girmeniz gerekmektedir. Kayıt işlemlerini tamamladıktan hemen sonra kayıt olurken oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile genç çiftçi sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından bu sistem üzerinden genç çiftçi projesine başvurunuzu yapabilirsiniz. Kayıt olurken oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi unutmamanız gerekmektedir. Kesinlikle bir yere not alarak saklamanız gerekmektedir. Sistem üzerinden başvuru yaptıktan sonra izleyeceğiniz işlemler şöyle olacaktır.

 • Çiftçi Bilgileri (ÇKS kaydı vb.),
 • Proje Bilgileri,
 • Gider Kalemleri,
 • Arazi / İşletme Bilgisi,
 • Teslim Edilecek Diğer Evraklar

Bu belgeleri tamamladıktan sonra başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. Kayıdınızı oluşturduktan sonra hibe için detaylı bilgileri bakanlığın sitesinden de bulabilirsiniz.

 

Genç Çiftçilere Hibe  Projesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Genç Çiftçilere Hibe  Projesine Kimler Başvurubilir?  sorusu ise çok net olarak cevaplanmıştır. Resmi Gazete’de yayınlanan şartlara göre aşağıda yer alan kişiler başvuru yapabilir.

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Okur-Yazar olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış, 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Ücretli olarak herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak,
 • Örgün okul okumuyor olmak,
 • Vergi mükellefi esnaf olmamak,
 • Başvuru tarihinde belirtilen tarihten önce 50 adet küçükbaş ve 15 adet büyükbaştan daha fazla hayvan sahibi olmamak,
 • 50 arılı kovandan fazla arılı kovan sahibi olmamak gibi pek çok şart yer almaktadır. Bu şartlara uyum sağlar iseniz bu hibe projesine başvuru yapabileceksiniz. Son derece önemli olan bu şartları tamamlar iseniz hibeden faydalanma ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır. Öne çıkan en önemli şart ise genç çiftçilerin 18 ile 41 yaş aralığında olması diyebiliriz.

 

 

“T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi başvuru yardım dokümanı için tıklayınız.

 

Bu işlemleri tamamlayanlar son bölümde sizlere belirtilen ve istenilen evraklar ile bulundukları bölgedeki Tarım ve Orman Müdürlüklerine bu evrakları teslim etmelidir. Bu işlemleri tamamlayanlar genç çiftçi başvurusunu tamamlamış olacaktır. Bu sistem üzerinden başvuru yapmadan direkt olarak müdürlüklere gitmeniz durumunda başvurunuz geçersiz sayılır. Bu sebeple iki başvuru aşamasını da uygulamanız gerekmektedir.”

 

Genç Çiftçi Hibe Projesinde Destek Verilecek Sektörler

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgilere göre hibe verilecek olan sektörler şu şekildedir:

Hayvansal üretim;

 1. a) Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 2. b) Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 3. c) Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi,

ç) Arı sütü, ana arı, polen vb. arı ürünleri üretimi,

 1. d) İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,
 2. e) Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı,

Bitkisel üretim;

 1. a) Kapama meyve bahçesi tesisi,
 2. b) Fide, fidan iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği,
 3. c) Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği,

ç) Çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği,

 1. d) Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı,

Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi;a) Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması vepaketlenmesi,b) Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim 

Cevap Yok

Cevap Bırakın