Katkı Payı Ödemeye Ara Verebilir miyim?

Katkı Payı Ödemeye Ara Verebilir miyim?

İstediğiniz zaman ödemeye ara verebilir ve sonrasında yeniden devam edebilirsiniz. Vadesinde ödemeniz gereken katkı payını, 3 ay içerisinde ödememeniz sonucunda, 4.aydan itibaren sözleşmeye ara verdiğiniz kabul edilir ve ara verme kesintisi uygulanır.

 

Emeklilik Şirketimi Değiştirebilir miyim?

Evet, istediğiniz anda birikimlerinizi başka bir emeklilik şirketine taşıyabilirsiniz. Bunun ön koşulu ise; emeklilik sözleşmesi imzası attığınız şirkette en az 2 yıl süre geçirmeniz gerekmektedir. Aktarım yaptığınız emeklilik şirketinde 1 yıl geçirmeniz durumunda da başka bir emeklilik şirketine geçişi tekrardan yapabilirsiniz.

 

Sistemde Emeklilik Hakkımı Elde Etmeden Sistemden Ayrılabilir miyim?

Sistemden çıkış yapmaya onay verdiğiniz anda, sistemde geçirdiğiniz süreyle ilişkili olarak değişen oranlarda gelir vergisi kesintisi (stopaj) olmaktadır. Buna ek olarak, sözleşme şartlarınıza bağlı olarak giriş aidatı da ödeyebilirsiniz.

 

Emekli Olduğumda Sistemden Nasıl Ayrılabilirim?

Sistemde emekli olabilmeniz için en az 10 yıl şartını yerine getirip 56 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Sistemden istediğiniz anda birikimlerinizi alarak ayrılabilirsiniz. Emeklilik birikiminize, şirket tarafından şahsa ödenecek tutar için yatırım getirisi üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Gelir vergisi kesintisi oranları ise;

  • Sistemde 10 yıl kalarak 56 yaş şartını doldurup emekliliğe hak kazananlar için %5
  • Sistemde, vefat, engellilik ve iflas gibi durumlardan dolayı ayrılmalarda %5
  • Sistemde 10 yılını doldurup 56 yaşını doldurmadan ayrılmak isteyenler için %10
  • Sistemde 10 yılını tamamlamadan ve 56 yaşını doldurmadan ayrılmak isteyenler için %15

 

Bireysel Emekliliğe Hak Kazandım Bunu Nasıl Değerlendirebilirim?

  • Bireysel emeklilik hesabınızdaki birikimin ve devlet katkı tutarının ister bir kısmını ister hepsini ilk defada ödenmesi için talep oluşturabilirsiniz.
  • Geri ödeme planınıza göre ve emeklilik şirketinizle anlaşmanız doğrultusunda, tutarınızı parça parça almayı tercih edebilirsiniz
  • Birikiminizin bir kısmı veya hepsini kullanarak yıllık gelir sigortasını satın almanız durumunda, düzenli gelir elde edebilirsiniz.
  • Emeklilik hakkı kazanmanız durumunda, farklı emeklilik şirketlerinde bulunan hesaplarınızı birleştirebilirsiniz.

Sistemden Zorunlu Sebeplerden Dolayı Ayrılmak Zorunda Kalırsam Ne Olur?

Vefat, sakatlık ve iflas durumunda yatırım getirinizin üzerinden uygulanacak gelir vergisi kesintisini ödemeniz durumunda birikimleriniz size geri ödenecektir. Emeklilik sözleşmesi devam ederken vefat durumunda ise sözleşmede belirttiğiniz lehtar kişilere ödeme yapılır. Lehtar belirtilmemesi durumunda hak sahibi, kanuni mirasçılarınızdır.

 

 

 

Cevap Bırakın