Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2021

Bu yazımızda Kaz yetiştiriciliği devlet desteği 2021 yılı için nasıl yapılacak? neler yapılması gerekecek ve hangi adımların yapılması gerekecek? gibi bu sorular için önemli cevaplar içermektedir. Kaz yetiştiriciliği devlet desteğine kimler başvurabilecek, en çok ne kadar kredi alınabilir? gibi bir çok sorunun cevabını burada bulabileceksiniz. Eğer sorunuzun cevabı burada yok ise yorumlarda sorunuzu belirterek bilgi alabilirsiniz.

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Adımları

Kaz yetiştiriciliğini devlet öncülük etmek için pek çok teşvik vermektedir. Öncelikle kaz yetiştiriciliği devlet desteği 2017 senesinde başlayarak günümüze kadar devam etmektedir. Özellikle 2020 yılında oldukça fazla bir müracat olmuş ve 2021 yılı içinde bu müracatların artacağı ön görülmektedir. Geçtiğimiz yıllarda pek çok kişi bu hibe için başvurmuş ve kaz yetiştiriciliği devlet hibesini almıştır. Amatör olarak başlayan pek çok kişiyi teşvik etmek için yurtdışına bu kazların satışlarını yapan kişiler için devletin bir ön ayak olması ile beraber devletten alınan hibe ve kredi gibi teşvik miktarlarının da önü oldukça açılmıştır. 2021 senesi içerisinde de bu desteklerini devam edecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan bu hibeye başvurma adımları önceki senelerde olduğu gibi devam edecektir. Kaz yetiştiriciliği teşvik etmek için ülkemizde 81 ilden yalnızca 42 il içerisinde bu hibe desteklenmektedir.

Hibeye başvurmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Hibe için açılan başvuru tarihleri arasında açıklanan projeye başvurunuzu tamamlamalısınız.
 • Proje için verilen şartları yerine getirmelisiniz.
 • Kurmanız gereken çiftliği ya da almanız gereken hayvanları satın alarak işlerinizi tamamlamalısınız.
 • Kaz hibe yetiştiriciliği ödemenizi alabilirsiniz.

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nereye Yapılır?

Kaz yetiştiriciliği devlet desteği 2021 başvurularını tüm belgelerinizi tamamladıktan hemen sonra yatırımınızı nereye yapacak iseniz o bölgenin Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir.

 

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Hibesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Hibe Başvuru Formunuzun olmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi işlemlerinizin tamamlanmanız gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi olmalıdır.
 • Tahmini Sabit Yatırım Tutarı ve Termin Plan Tabloları bulunmalıdır.
 • Yatırımcıya ilişkin yetkili kurullarından alınmış yetkilendirme kararı (Tüzel Kişilik),
 • Temsil ve imza yetkili kişilere ait noter tasdikli imza sirküleri (Tüzel Kişilik) Sabit yatırım yapılacak arazilere ait aidiyet belgesi.
 • Firmalar için Sicil gazetesi örneği ile birlikte başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteğine Kimler Başvurabilir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Kaz yetiştiriciliği devlet hibe desteği ülkemizde 42 il içerisinde verilmektedir. Bu hibeye başvurmak için bu illerin bulunduğu sınırlar içerisinde kaz yetiştiriciliği yapmanız gerekmektedir. Kaz yetiştiriciliği devlet hibe desteğinde yer alan şehirlerden bazıları ise; Kars, Ardahan, Muş, Trabzon, Ankara, Aydın, Afyon, Bursa, Çanakkale, Konya, Hatay, Kütahya, Uşak, Malatya gibi pek çok şehir yer almaktadır.

Ayrıca genç çiftçi projesi ile birlikte devlet tarafından verilen 30.000 TL miktarında bir hibe desteği bulunmaktadır. Eğer vergi borcunuz yok ise ve çalışmıyor iseniz bu verilen teşvik imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu kredi miktarı içerisinde aynı zamanda kaz yetiştiriciliği de yapabilirsiniz. Ziraat Bankası yine aynı şekilde 7 sene vade ile 2 sene geri ödeme olmadan hibe desteği karşılanmaktadır.

 

Tam rehber henüz yayınlanmadı, tam rehber Bakanlık tarafından yayınladığı zaman içerik güncellenecektir. Herhangi bir sorunuz olduğu takdirde yorumlarda belirtmeniz yeterlidir.

5 Yorum

 1. Bahadır Can Çakırgöz 4 Şubat 2021
  • Bahadır Can Çakırgöz 4 Şubat 2021
   • FinansBilir 25 Şubat 2021
 2. Azad 23 Aralık 2020
  • FinansBilir 23 Aralık 2020

Cevap Bırakın