Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Bankaların, belki de müşterilerine verdiği en önemli hizmetlerin başında kredi gelmektedir. Günümüzde ihtiyaç sahibi insanlar genelde kredilere başvurmaktadır. Bu durum bankalar arasında bir rekabet ortamı doğurur ve bankalar müşterilerine en avantajlı kredi sistemini vermek için bir yarış içine girerler. Özellikle bunu ticari bankacılık hususunda söyleyebiliriz. Sunulan çeşitli avantajlarla birlikte, bankaların genel amacı kâr etmektir. İhtiyaç doğrultusunda vatandaşlar, sunulan avantajları değerlendirir ve kendisine en uygun olan bankayı tercih eder. Kredi, sadece bireysel müşteriler için değil aynı zamanda kurum ve KOBİ‘ler için de vardır. Bankaların her türden kesime hitap ettiği kredi seçenekleriyle, birçok konuda ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olur.

 

Kredi Nedir?

 Kredi, bir miktar satın alma gücünün, belirlenen faiz tutarı karşılığında ve belirlenen süre içerisinde gerçek ya da tüzel kişilere verilen bir bankacılık hizmetidir. Krediler sadece şahıslara değil, küçük işletmelerden holdinglere kadar tüm firmalara sunulmaktadır. Bankacılık hizmetlerinde kullanılan kredi kelimesi dilimize Latinceden geçmektedir. Latincede ‘’credere’’ olarak karşımıza çıkar ve inanmak, güvenmek manasını taşır. Bankalarda da kredi hizmetleri güven temelinde işler. Kredi hizmeti görecek şahsın güvenilir olması belirli bir gelir düzeyine sahip olması ve kredi notunun yüksek olması şartı sunulur. Şirket olarak ise ticari itibar ve banka risk raporu oldukça önemli bir kriterdir.

 

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Nakdi Krediler:  Parasal yönden nakit paraya ihtiyacı olan insanlara verilir. Parasal kredilerde amaç bir ürün veya hizmet almak için nakit paraya ihtiyaç olunmasıdır. Banka tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen tutar, vade zamanına göre ve nakit olarak bankadan çekilen nakit paranın tutarına göre faiz karşılığında verilmektedir.

Gayri nakdi Krediler: Gayri nakdi kredi türü sadece şirketlere özel bir kredi türüdür. Ticarette bir ürün ya da hizmet alışverişini daha hızlı ve canlı tutmak için bankalar tarafında şirketlere sunulan avantajlı bir kredi türüdür.  Bir işin ve yükümlülüğün yerine getirilmesi için banka müşterisinin yerine taahhütte bulunur. Bu kredi türünde müşteriye verilen para değildir teminattır. Banka, müşterisini garanti altına alır ve krediyi kullananın borcunu ödememesi ve taahhütte bulunduğu işi yerine getirmemesi durumunda, garanti edilen tutar kadar banka tarafından ödeme yapılır.

Kısa Vadeli Krediler: Bu tarz kredilerin vade süresi 1 yıldır. Yani, geri ödeme planının maksimum 1 seneyi geçmeyecek şekilde ayarlanması gereklidir.

Orta Vadeli Krediler: Orta vadeli kredi zamanları bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Bazı bankalar 1 ila 5 yıl arasında vade zamanlamasını belirlerken bazı bankalar 1 ila 10 yıl arasında belirler. Ama genel olarak alınan kredi çerçevesi 1 ila 5 yıl arasında olandır.

Uzun Vadeli Krediler: Bankadan bankaya değişkenlik gösteren orta vadeli kredilerdeki vade zamanlaması uzun vadeli kredilerdeki vade zamanlamasını da etkiliyor. Bazı bankalar 5 yıl ve sonrası için zamanlama yaparken bazıları 10 yıl ve sonrası için vade zamanlaması yapmaktadır.

Teminat Gösterilen Kredi: Bu kredi türünü almak isteyen müşteriler, gayrimenkul ve mal varlığı gibi teminatlar gösterir ve bunun sonucunda kredi verilir. Burada amaç bankanın kendini güvence altına almasıdır.

Açık Olarak Verilen Kredi: Bu kredi türü genelde bankalar tarafından güvenilen müşterilere verilir. Müşteri, bankaya karşı belirlenen bir sözleşme ve imza ile bütün mal varlığıyla sorumlu olur. Herhangi bir sınır yoktur. Müşteri elinde olan bütün varlıklara karşılık olarak bu krediyi kullanır.

Şube Yetkisi ile Verilen Krediler: Şubelerin kendince bir yetki sınırı vardır. Bu yetki şubelere genel müdürlük tarafından verilmektedir. Eğer verilecek olan kredi, şubenin miktar yönünden yetki sınırları içerisindeyse kredi-risk raporuna göre çeşitli şekillerde kredi talebi kullandırılabilir. Fakat her isteyen müşteriye bu kredi türü verilmemektedir.

Genel Müdürlük Yetkisiyle verilen Krediler: Bazı durumlarda kredi talebi şubenin inisiyatifindeyken bazı durumlarda şube yetkisini aşan kredi taleplerinde direk muhatap genel müdürlük olabilir. Zaten, her kredi talebi genel müdürlük teyidine girmektedir.

Yatırım- Destek Kredileri: Çeşitli yatırım, proje ve girişimcileri destelemek için verilen kredi türüdür. Bu kredi türleri yatırım bankacılığı en çok tercih edilendir. Bu krediler, ihtiyaç sahiplerine finansman kaynağı sağlayarak girişimcileri destekler.

İşletme Faaliyetlerinin Sürdürülmesi için Verilen Krediler: Şirket tarafından talep edilen kredi türlerine denir. İşletmenin ticari akışını sağlayabilmesi için günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak kullanabildiği kredileri işaret eder.

İhtiyaçlar Karşısında Verilen Tüketici Kredileri: Bu tarz kredi türler bireysel müşteriler tarafından kullanılır. İhtiyaçlar doğrultusunda nakit ihtiyacının olması ve finans kaynağını olarak ihtiyaç kredilerine başvurulması kaçınılmazdır. Örneğin, ev kredisi, araç kredisi vb. kredi türlerini duymuşsunuzdur. Bu kategorilerin hepsini ihtiyaç kredisi altında sıralayabiliriz.

Cevap Bırakın