Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartları, bankalar tarafından tüketicilere sınırlı limitlerde kredi verilmesini sağlayan bir araçtır. Artık hemen hemen herkes tarafından tercih edilen kredi kartları, taksit seçenekleri ve cazip kampanyaları sayesinde, müşterileri her geçen gün kendisine daha da bağlamaktadır. Bireylerin kredi kartıyla yaptığı işlemlerdeki borçlanma tutarı, alışveriş yapılan mağazaya değil, bireylerin kredi kartı hizmeti gördüğü bankaya ait olmaktadır.. Borç tutarı ise mevcut banka tarafından müşterilere, otuz günlük bir süre içerisinde sunulmaktadır ve bu süre içerisinde kart ile yapılan işlemlerin hesap bildirim cetveli (hesap özeti), müşterilere bildirilmektedir. Müşterilere, hesap bildirim cetvelinin bildirilmesinden sonra, müşteriye mevcut borcun ödenmesi için on günlük bir süre tanınmaktadır. Bu süreç içerisinde ödenmeyen kredi kartı borcu için, banka müşterilerine günlük olarak gecikme faizi uygulamaktadır. Kredi kartı başvuru şartları bankadan bankaya belirli işlem farklılıkları olsa da pek çok bankada ortalama aynıdır.

 

Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi kartı başvuru şartları, her banka kendisi belirlemiş olsa da belirli şartlar yerine getirilmiş olmalıdır. Bu şartlar ise şunlardır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Mevcut borç ve kredi limitinin, gelire oranla baş edilebilir olması
  • Kredi notunun düşük olmaması
  • Mevcut bir belgelenebilir gelire sahip olmak. Bir gelire sahip olunmaması durumunda, bankanın inisiyatifine bağlı olarak düşük limitli kredi imkânı müşterilere sunulmaktadır.

 

Kredi Kartı Başvurusu Nerden Yapılır?

Kredi kartını talep edeceğiniz bankanın size en yakın şubesine gidip form doldurarak kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmak için ise bankaların sitesinden kredi kartı başvurusu yapılabilir. Sonrasında banka, bilgilerinizi inceleyerek, başvurunuzu değerlendirir ve birey 18 yaşını doldurmuş, kredi notu risksiz grupta, gelir bilgileri banka tarafından onaylanan seviyedeyse, kredi kartı başvurunuz en yakın süreç içerisinde onaylanır. Kredi kartı onayının verilip verilemeyeceği ise SMS yolu ile bildirilebilir. Ayrıca, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da öğrenebilirsiniz.

 

İnternetten Kredi Kartı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Başvurulan kredi kartının limiti iyi belirlenmelidir. Gelir ve ihtiyaç fazlası olan limitler sizi gereksiz harcama yapmaya ve borçlanmaya sürükleyebilir
  • Her bankanın birkaç çeşit kredi kartları mevcuttur. Harcamaya yapacak olduğunuz alanlarda, size daha iyi fırsat ve cazip imkanlar sunan kredi kartı çeşidini seçmeniz daha iyi olacaktır.
  • Kart talebinde bulunan birey öğrenci ise, kredi kart aidatının şartlarına dikkat etmeli ve öğrencilere avantaj sağlayacak kredi kartlarını tercih etmelidir.
  • Aidatsız bir kart talep edilmesi durumu ilgili bankaya ifade edilmelidir.

 

 

 

 

Cevap Bırakın