Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde insanların kredi kartlarına ve bireysel krediye olan talepleri artmaktadır. Kredi kartı almanın veya kredi almanın ön koşullarından bir tanesi kredi risk grubunda yer almamaktır. Bankalar müşterilerinden emin olmak ve kendilerini garanti altına almak isterler. Bunun sonucunda düzenli ödeme alışkanlığına sahip yani kredi risk grubunda olmayan ve geçmiş kredi ödeme alışkanlıkları düzenli olan müşteriler genelde bu hizmetlerden yararlanırlar. Bizde yazımızda kredi notu nasıl yükseltilir? Başlığına değineceğiz.

 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Mevcut borçları kapatmak önemlidir. Devlet tarafından belirlenmiş şekilde her bireyin bir borç limiti vardır. Pek çok kredi kartı kullanımı ve bu borç limitinin aşılması kredi notunu düşürebilir. Borçların kapanmasıyla beraber borç limitinin de aşağısına düşüleceği için kredi notu yükselebilir. Tek başına, kredi notunun yükselmesi için mevcut borçların kapatılması ve akabinde kredi notunun yükselmesini beklemek fayda sağlamayacaktır. Burada önemli olan, tekrardan borçlanıp düzenli ödeme şekilleriyle borcu aksatmadan kapatmak olacaktır. Borçlarınızı ödedikten sonra düşük limitli veya yüksek limitli fark etmeksizin,  yeniden borçlanıp düzenli ödemeyi tekrar ettirdikten sonra kredi notunuzun yükselmesi kaçınılmazdır. Aylık gelirin belirli bir seviyede olup, düzenli borçların ödenmesiyle birlikte, müşterilerin kredi kartı ve kredi hizmeti alması yüksek ihtimallidir. Burada kredi ödemelerinde ufak aksaklıklar ve dikkatsizlikler, banka için tereddütler oluşturup bu ihtimali daha da güçleştirebilir. Kredi kartı kullanımlarında, limitlerin hepsinin kullanılması ve taksit seçeneklerine başvurulması önerilmez. Taksit seçenekleriyle beraber her ay ödenecek tutar birikir ve müşterilerin ödemelerinde aksaklıklara neden olabilir. Sicili temizlemek için, maaşınızı aldığınız bankadan, düşük limitli bir kredi kartı alıp borcunuzun miktarının ne olduğu fark etmeksizin, ekstrelerinizi zamanında ödemeniz oldukça önemlidir. Günlük para alışverişlerinin de bankalar üzerinden yapılması önemlidir, hatta bankalara otomatik ödeme talimatı verilmesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile birlikte düzenli ödeme metotlarına geçilmesi bankalar tarafından müşterilere olan güveni artırıp kredi notunu yükselten etkenlerdendir.

 

Kredi Notunun Yüksek Olması Neden Önemlidir?

Bankalar, kredi faiz oranlarını kredi notuna göre belirlemektedir. Kredi notu yüksek olan müşteriler, bankalar tarafından güvenilen ve özel müşterilerdir. Kredi kartından ücretsiz EFT ve havaleye kadar pek çok ek hizmet bu özel müşterilere sunulabilir. Kredi notunun yüksek olması, krediye uygulanacak faizlerin daha düşük olması demektir. Bu müşteriler için özel kredi kartları sunulup, ekstra puan, ekstra taksit seçenekleri gibi pek çok hizmetten yararlanma imkânı da verilir.

 

 

1 Cevap

  1. ayten 12 Ekim 2020

Cevap Bırakın