Sermayesiz İş Kurmak Mümkün mü?

Sermayesiz İş Kurmak Mümkün mü?

Günümüz insanlarının iş kurma hakkındaki en büyük telaşesi; yeteri kadar bütçeye sahip değilim korkusudur ve bununla ilişkili olarak da fikirlerini hayata geçirmek konusunda geri planda kalabilir. Sermayesiz iş kurmak mümkün mü sorusuna pek çok yanıt bulunabilir. Aslında gelişen teknolojinin getirdiği imkanlar sayesinde, herhangi bir finansal kaynak ayırmadan bile bir iş kurmak mümkündür. Günümüzde, herhangi bir sermayeye sahip olmadan veya çok küçük meblağlarla iş hayatına atılıp, ayda 20-30 bin kazanan girişimciler de mevcuttur. Sermayesiz bir işe atılmanın getirdiği en büyük yüklerin başında ise çok fazla emek ve çaba gerekmektedir. Bununla birlikte, günün mevcut revaçta olan işleri ve çağın isteklerine ihtiyaç duyacak işlere girişimde bulunmak ve bu işi yapan insanların tecrübelerinden yararlanmak sizi sektörde artı başlatacaktır. Dahası, çok fazla araştırma yapmak ve okumak işe doğru zamanda atılmayı ve zaman yönetimini doğru kullanmayı size gösterir. Belki, bir işe girişeceksiniz ve işin piyasası hakkında çok fazla bir temel bilginiz yok. İzlediğiniz sürecin sizin işinize olumlu katkı sağlayıp sağlamayacağı garanti olmamakla beraber, büyük bir zaman kaybına da sebep olabilir.

 

Sermayesiz İş Fikirleri

 

1)Seyyar Satıcılık

Sermayesiz iş fikirleri konusunda ilk sırada Seyyar satıcılık, günümüzün en eski meslek dallarından biri olarak bilinir ve eskiye nazaran seyyar satıcıların sayısı daha da az olsa, günümüzde bu mesleği icra eden çok fazla insan vardır. Bu işe başlamadan önce yapılması gerekenlerden en başlıcası; sokağa inip, bu işi meslek edinmiş insanlarla sohbet etmek ve onların hatalarını iyi kavrayıp tecrübelerinden yararlanmak, piyasa yaratmak ve doğru analizleri yaparak üstesinden gelebileceğiniz bir alanı seçmek olacaktır. Sonrasında, nereye konumlanacağınız ve satacağınız ürünün ne olduğunu belirlemek gelir. Otobüs durakları, parklar ve iş hanları merkezlerinin yoğun olduğu yerlere konumlanmak önemlidir. Seyyar satıcılık, maliyetlerin az olduğu ve nakit akışının yoğun olduğu sektördür. Her ürün için bir seyyar satıcılık mevcuttur en önemlisi o ürünü satacağınız noktanın en doğru nokta olmasıdır.

2) Makale Yazmak

Makale yazarak çok fazla zengin olan insan örneği yoktur dünyamızda. Yazmak sizin için bir hobi ve tutkuysa bunu bir ek gelire dönüştürebilir, hatta merak duyduğunuz, hakkında iyi bir donanıma sahip olduğunuz konularda makale yazmayı denerseniz sizin için daha iyi ve yapması daha keyifli bir iş olacaktır. İçerik ve makale işleri veren sitelere yazarlık başvurusu yapabilir, blog, dergi ve haber siteleri adına makale yazarak para kazanabilirsiniz. Makale yazarlığı yapacağınız sitelerde, her 200 kelime başına yaklaşık 3 lira gibi bir tutar alabilirsiniz. Sonuç olarak yazdığınız kadar para kazanabileceğiniz harika bir para kazanma fikridir.

3) Özel Ders

Sermayesiz iş kurmak mümkün mü sorusuna en iyi cevaplardan birisi bu olabilir. Herhangi bir ders için, ders verecek düzeyde donanımlı iseniz, öğrenci bulmak için öncesinde çevrenize haber verip, ardından sosyal medya aracılığı ile insanlara ulaşmayı deneyin ve birkaç broşür ve el ilanı bastırarak bunu öğrencilerin yoğunlukta olduğu bazı işlek yerlere asın. Yeteri kadar çevre yaptıktan sonra referanslarla birlikte insanların size ulaşması daha kolaylaşacaktır. Bugün alanında en çok özel ders hocası tutulan dersler; matematik ve İngilizcedir. Bu rakamlar değişkenlik göstermesine rağmen yaklaşık olarak saat ücreti 100 TL gibi bir rakamdır.

 

4) Sosyal Medya

Sosyal medya, kişisel günlük post ve hikaye paylaşmaktan ve insanlarla iletişim kurmaktan daha fazlasına gidebilir. Takipçilerinizi müşterilere dönüştürmek en önemlisidir. Önce bir işletme hesabı oluşturun, görüntüler ve videolar paylaşarak etkileşim sağlamaya çalışın. Örneğin bir ürün satacaksınız, ürünün üretim aşamalarını paylaşmak güven ortamı ve samimiyet ortam yaratır. Sizi takip eden insanlarla iletişime geçin ve analiz tablosu oluşturun. Belli bir süre geçtikten sonra ve insan ağı oluşturduktan sonra reklamlar vererek etkileşiminizi artırıp, daha fazla insana ulaşabilir ciddi rakamlarda para kazanabilirsiniz.

 

 

 

 

Cevap Bırakın