Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yükseldi

Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yükseldi

Kurdaki hızlı artışlardan dolayı, Temmuz ayında açıklanan bir önceki enflasyon raporundan sonra TCMB tarafından enflasyon tahminlerinin revize edilmesi beklenen bir durumdu.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 8,9 seviyesindeyken, bu rakam Merkez Bankası tarafından 3,2 puan artışla yüzde 12,1 olarak değiştirildi. 2021 yılı sonunda yüzde 6,52 olması beklenen enflasyon tahminini ise yüzde 9,4 olarak yükselttiklerini açıklayan Uysal, şunları belirtti:

“Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla orta noktası yüzde 12,1 olmak üzere, 2020 yılı sonunda yüzde 11,1 ile yüzde 13,1 aralığında, 2021 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 9,4 olmak üzere yüzde 7,1 ile yüzde 11,7 aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Temmuz enflasyon raporunda enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağını ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğini öngörmüştük. Ancak normalleşmenin kademeli gerçekleşmesi nedeniyle salgına bağlı arz yönlü enflasyonist etkiler yılın ikinci yarısında hafifleyerek de olsa sürüyor. Bazı sektörlerde toplam talep koşulları enflasyonu sınırlamaya devam ederken, güçlü kredi ivmesine bağlı olarak finansman koşulları mal gruplarında fiyat artışları yüksek seyrediyor. Bu doğrultuda çıktı açığı tahminleri 2020 yılı ikinci çeyreğinden itibaren yukarı yönlü güncellendi.”

Bir önceki açıklanan enflasyon durum raporuna göre, TL cinsi ithalat fiyatı enflasyon tahmini 1,6 puan yukarı yönlü artış gösterdi ve çıktı açığındaki güncelleme 0,9 puan yukarı yönlü etki edeceği ifade edildi. Manşet enflasyon beklentisindeki yükseliş revize edilirken, gıda enflasyonundaki beklenti de yukarı yönlü oldu. Önceden yüzde 10,5 olarak açıklanan yıl sonu gıda enflasyonu beklentisi yüzde 13,5 olarak değiştirildi.

 

 

 

 

Cevap Bırakın